Žamberk

pan Kuřátko.jpg
Grilovaná kuřata od pana „Kuřátka”.
Jaroslav Trejtnar
Z drůbeže je králem grilování v Čechách jednoznačně kuře. V Žamberku jsem nedaleko autobusového nádraží na tzv. „kruháku” objevil pojízdnou prodejnu pana Zemana, která se prodejem grilovaných kuřat zabývá již od roku 2005. Při ochutnávání čerstvě ugrilovaného kuřete jsem se dozvěděl některé zajímavé informace z tohoto oboru podnikání. Kuře pečené v konvektomatu nebo v profesionální horkovzdušné troubě je sice chuťově výborné, ale nemá vypečenou kůrku jako při grilování, při němž se používá vysoká teplota plynových hořáků. Suchý žár kuřecí maso rychle propeče, ale kuře jako celek zůstane zároveň šťavnaté a nevysuší se. Cílem tedy je, aby kuřata byla křupavá a šťavnatá a zákazník byl co nejvíce spokojen. S jakými představami do podnikání šel pan Zeman?
Slyšel jsem, že se ve vaší prodejně prodávají dlouhodobě velmi dobrá kuřata. Jak dosahujete stálé kvality?

Jednoduše tím, že nakupuji pouze čerstvá kuřata z českých chovů, která jsou chráněna naší CZ normou.Tuto drůbež mi dodavatel (Vodňanská drůbež) dopravuje chlazenou v chladících vozech přímo do naší vlastní klimatizované přípravny. Tam si kuřata sami s manželkou naložíme a připravíme na grilování v našem prodejním stánku v Žamberku.

Máte nějakou vlastní léty prověřenou recepturu? Řeknete mi jakou?

Ano. Mám svoji vlastní recepturu, která obsahuje sedm druhů koření ve kterých kuřata marinuji. Důležitější než jejich druh je však jejich vzájemný poměr a kvalita. Důležité je také dodržet všechny zásady marinování. Řeknu vám, že není na marinování lepšího masa než bílé. Kuřata se marinují nejméně 24 hodin. Vlastní grilování probíhá na naší pojízdné prodejně. Odtamtud dodávám objednané množství na různé firemní nebo kulturní akce.

A jací jsou vaši nejčastější zákazníci? Máte takzvané „štamgasty"?

Ano, jak já říkám, potenciálním zákazníkem je každý kolemjdoucí a taky se s nimi každý den pozdravím. Za těch 8,5 roku už se spolu známe. Často také přijedou zákazníci z okolních měst, nebo se staví cizinci. To mi vždy udělá radost, když se z Facebooku dozvím jak si pochutnali. Nebo taková perlička. Jsem domluvený třeba s řidičem kamionu, že když předem zavolá, tak já mu to připravím a před kruhákem mu několik porcí přinesu přímo až do kabiny.

Jak vás podpořilo město když jste si vybíral místo? Podporuje vás i nyní?

Musím říct, že právě město Žamberk mi vyšlo nejvíce vstříc. Nejsem přímo ze Žamberka, a tak jsem to zkoušel třeba ve Třebové, Ústí, Litomyšli, ale v Žamberku mi zajistil místo a podmínky přímo starosta Dytrt. Jsem mu za to vděčný. Ale hlavně místní nemusí za svojí pochoutkou daleko do jiného města.

Plánujete nějaký další rozvoj? Jak vidíte budoucnost vaší rodinné firmy?

Svůj krámek otevřu vždy ráno v 6 hodin, protože už od té doby začínají kolem chodit zákazníci. No a končím tak o půl osmé večer. A to každý den od pondělí do neděle. Chtěl jsem rozšířit svoji rodinnou firmu Zeman se svými syny, ale tento záměr mi nevyšel. Já sám další rozvoj neplánuju. Budu se soustředit na udržení kvality a těšit se z radosti zákazníků, že jim moje kuře opravdu chutná.

Prezentujete se také na internetu?

Původně jsme internetové stránky měli, ale v současné době vím, že kdo má grilovaná kuřata rád, tak už o mě za ty roky ví.

Děkuji za rozhovor.
fotka_bílý.jpg
fotka_bílý.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one